За підтримки:
За підтримки:

Програма Фестивалю «Острів Європа» (13-16 червня 2019)
13 червня
15:30-16:00,Майдан Незалежності
Відкриття виставки "Хасидський хлопчик з Вінниці" (до 180-річчя Іцхака Йоеля Лінецького).
Виставка присвячена 180-річчю одного з фундаторів їдишомовної літератури Іцхака Йоеля Лінецького, який народився, виріс і писав про Вінницю. В її рамках вперше буде презентовано український переклад фрагментів його творів, розгорнуту біографічну довідку з ілюстративним матеріалом, а також широку добірку репродукцій гравюр видатного оспівувача вінницької Єрусалимки Василя Сильвестрова.
16:00-16:50,Майдан Незалежності
Дискусія "Українська Гаскала: єврейська література версус євреї в літературі". Учасники: Сергій Гірік, Анатолій Кержнер, Леонід Фінберг. Модераторка: Анна Вовченко.
"Єврейське Відродження" — один із тих феноменів Центральної Європи, який заклав культурні коди на десятиліття вперед. Відображення єврейських характерів у літературі й застиглі в книжках образи вже зниклого світу — один з найцінніших досвідів, доступних теперішньому читачеві. Тим паче, з теперішньої перспективи цей світ виявляється дуже живим.
17:00-17:50,Майдан Незалежності
Презентація роману Наталки Доляк "Де трава зеленіша". Модераторка: Юлія Броварна.
Гумористичний роман Наталки Доляк оповідає про єврейську родину, яка емігрувала до Німеччини та Ізраїлю, і врешті повернулася додому, у Вінницю. Прощання з ілюзіями минулого та сьогодення пронизують долю експатріантів, чиє коріння вростає в мовний світ багатоетнічного Поділля.
18:00-18:50,Майдан Незалежності
Відкриття фестивалю. Концерт гурту єврейських наспівів Knafaim.
Відчути атмосферу єврейської мелодики та поринути у світ звуків можна разом із вінницьким гуртом Knafaim. Проникливий вокал, запальні барабани та традиційний шофар не залишать байдужим жодного слухача.
14 червня
12:00-12:50,Садиба Львовича
Дискусія "Острів народжує материк: східноєвропейський ландшафт та ізраїльські класики". Учасники: Анатолій Кержнер, Сяргєй Шупа, Мар’яна Максим’як. Модератор: Леонід Фінберг.
Ізраїльська література багато чим завдячує Україні й узагалі Центрально-Східній Європі. Це тут виросли й сформувалися їдишомовні класики, які прославили рідні місця на весь світ і наділили сучасні івритські письменницькі голоси сумною залюбленістю в свою тендітну, хоч і сильну, Батьківщину. Та що ми знаємо про це, і якими самі були би без них? Спробуємо уявити це й під новим кутом поглянути на власні долі.
13:00-13:40,Прибутковий провулок (дощовий резерв: Майдан Незалежності)
Поезія Свободи: Юрій Іздрик.
Андеґраунд і ніжність, нонконформізм і універсальність, близькість ось уже кільком поколінням поспіль, гранична свобода й завжди несподіванка. Усе це — Юрій Іздрик: тока для вас одна гастроль.
14:00-14:50,Тераса Книгарні "Є"
Лекція Ірини Старовойт "По жіночій лінії: контраверсійний досвід та спроби зцілення родинної пам'яті"
Жінку завжди вважали носійкою та берегинею пам'яті роду. Як із цим стереотипом дає собі раду література? Як проносить із покоління в покоління знання про складні становчі досвіди. Лекція особливо актуальна в суспільстві, де літературна пам'ять часто замінювала історичну.
15:00-15:50, Майдан Незалежності
Дискусія "Кримська Швейцарія сто років тому і нині: проблеми деокупації". Учасники: Рефат Чубаров, Ґульнара Бекірова. Модераторка: Ірина Старовойт.
Гостра дискусія щодо потреби національно-територіальної автономії кримськотатарського народу набуває нового звучання в нових політичних реаліях. Обговорюємо столітні паралелі та взаємини між двома народами й шукаємо виходу в спільне політичне майбутнє на принципах правової адекватності, суверенності, соборності; вчимося на кейсах успішного виходу з травм геноциду.
16:00-16:40,Сходи на Кумбарах (дощовий резерв: Майдан Незалежності)
Поетичні читання: Катріна Хаддад і Катерина Калитко.
Поезія з протилежного боку голосу. Що означає жити між мовами й досвідами, відчувати й писати поміж культурами. Намагатися розповісти про те, як це — вкорінювати незнані досі пагінці в питому землю, мати дві батьківщини, думати різними мовами, перекладати світові себе, а світ — собі, й відтак лише зміцніти.
17:00-17:50,Майдан Незалежності
Дискусія "Жінка та її війна: знайти і обстояти свій голос". Учасниці: Драґіца Райчич, Аліє Кенже-Алі, Катріна Хаддад. Модераторка: Анна Вовченко.
Кожній з учасниць дискусії йдеться про право бути собою та писати в світі, який не завжди до цього готовий. Кожна з них по-своєму протистоїть політичному й побутовому тиску. На тексти кожної з них безпосередньо вплинули війни, і жоден з цих голосів не слабшає і не ламається.
18:00-18:50,Майдан Незалежності
Панорама кримськотатарської літератури: розмова довкола антологій “І народився день” та “Кримський інжир” за участю Аліма Алієва й Анастасії Левкової. Модераторка: Катерина Калитко.
Такою незнаною й водночас такою близькою постає для нас кримськотатарська література. Пропонована розмова знайомить з об'ємною картиною літератури корінного народу України від класики до сьогодення.
19:00-19:50Майдан Незалежності
Інтеграція в еміграції: авторська зустріч з Драґіцею Райчич. Переклад Марка Бєлорусца та Олександри Григоренко. Модераторка: Катерина Калитко.
Драґіца Райчич — потужний голос європейки, яка втрачає і знаходить свою батьківщину, проте ніколи не зрікається впертості, (само)іронії та звички казати незручну правду. Безумовний маст-хев для літератури, яка шукає шлях до переплавлення воєнного досвіду в над-воєнний.
20:30-21:30,Бутлегер і Душечка
Музично-поетичний проект "ARTЕРІЯ" (Дмитро Лазуткін feat. Борис Севастьянов).
Проект «ARTЕРІЯ» – це синтез української поезії, запальних бітів та експресивного хіп-хоп виконання. Сміливе поєднання поезії з музикою, яке не обмежується лише читаннями, мелодекламаціями та піснями, завжди веде за собою потужний енергетичний вибух емоцій. «ARTЕРІЯ» з першої хвилини вражає публіку своєю драйвовістю, поєднанням авторської музики з оригінальними текстами та експресивною манерою їх виконання.
15 червня
10:30-12:00,Острів Кемпа
Кримськотатарські музично-поетичні читання "Yeşil ada: зелений (пів)острів". Учасниці: Сеяре Кокче, Аліє Кенже-Алі, Ельвіра Сарихаліл. Реєстрація на теплохід за адресою https://forms.gle/NACiRJvNxMeiQb8P7.
Yeşil ada, "зелений острів" — так історично кримці називали свою рідну землю. Сьогодні всі учасники та глядачі опиняться на ньому, а сам він — в центрі України й української уваги, там, де й мав бути минулі п'ять років; тому що голос Криму й він сам — ближчі та зрозуміліші, ніж здаються на материку.
12:00-12:50,Садиба Львовича
Дискусія "Мости замість стін: 100 років Злуки" за участю Катерини Калитко, Аліма Алієва, Катріни Хаддад, Миколи Рябчука. Модераторка: Тетяна Терен.
Що об'єднує, а що роз'єднує українців останні сто років? Питання складних ідентичностей, вибудуваних із єдностей та протилежностей, украй важливе для когнітивного окреслення меж Соборної України. Про це й міркуватимуть учасники дискусії, що підсумує однойменний інтелектуальний проект української філії ПЕНу.
13:00-13:40, Прибутковий провулок (дощовий резерв: Майдан Незалежності)
Поезія Свободи: Оксана Забужко.
На відвідувачів чекає сильний поетичний монолог — ба навіть маніфест свободи в межах своїх непорушних кордонів, недоторканності особистості й права бути собою — людиною, поеткою та жінкою — за будь-яких умов. І все це актуально досі, 2019 року.
14:00-14:50,Тераса Книгарні "Є"
Презентація книжки "Жінка в Берліні" за участю Роксоляни Свято та Оксана Луцишиної. Модераторка: Олена Гусейнова.
Екстремальний досвід переживання чужої перемоги та власної поразки, тілесної крихкості та внутрішньої сили. Жіноча історія, яка насправді виявляється спільним знаменником для багатьох доль ХХ столітття, а як засвідчує український приклад — і для ХХІ.
15:00-15:50, Майдан Незалежності
Розмова-читання "Подвійний переклад: говорять іноземки". Учасниці: Юлія Цімафєєва, Міруна Влада, Катерина Калитко. Модераторка: Анна Вовченко.
На заході лунатимуть голоси авторок, які постійно перебувають у ситуації вимушеного перекладу — як представниці “камерних літератур”, що часто опиняються на марґінесах великого європейського творчого та інтелектуального процесу й потребують особливих зусиль для осягнення й віднаходження спільних ударних точок, і як жінки, чия позиція досі незрідка нехтується попри низові та законодавчі зусилля держав і спільнот. Попри це, їхні сильні голоси привертають увагу й змушують аудиторію прислухатися.
16:00-16:40,Сходи на Кумбарах (дощовий резерв: Майдан Незалежності)
Поетичні читання: Юлія Мусаковська та Юлія Броварна.
Поезія жіноча та жіночна в самозаглибленні. Слова цілком зримі й відчутні не тільки на слух, але ще й на дотик. Вкорінені в час, хоч і напрочуд теперішні. Година потрапляння в іншу реальність аудиторії гарантована.
17:00-17:50,Майдан Незалежності
Уловлювачі пилу: авторська зустріч з Луціє Фаулеровою. Переклад Володимира Дзеверіна.
«Уловлювачі пилу» - роман про загубленість сучасної молодої жінки, котра не змогла вибудувати взаємин із матір'ю. Головна цікавинка тексту – ненадійний оповідач, якому не можна вірити і який дивує читача непередбачуваними поворотами сюжету.
18:00-19:00,Майдан Незалежності
Бути Робінзоном: авторська зустріч з Мацеєм Плазою. Переклад Олени Шеремет. Модераторка: Ганна Улюра.
Який він, Робінзон сучасної Європи? Що може привнести в простір, у якому почувається цілковито розгубленим? Якою здатна стати сама Європа, наважившись і захотівши його побачити? Яких нових форм набули новітні самотність і колонізація, що за острів являє собою Європа? Хтозна, чи ми про це довідаємось, але запитати точно матимемо нагоду.
19:30-20:20, Сад Коцюбинського (дощовий резерв: Місто змістів)
Прем'єра нової програми "Кораблі" гурту "Три кроки в ніч".
«Три кроки в ніч» – львівський акустичний гурт, який не дотримується стильових та жанрових рамок, шукаючи свій шлях у музичному просторі. Прем’єрна програма «Кораблі», студійний запис якої наразі триває, створена на вірші українських поетів. Це метафорична історія про місце кожного з нас у цьому світі, самотність, життєві орієнтири та призначення.
20:30-21:30, Сад Коцюбинського (дощовий резерв: Місто змістів)
Музично-поетичний концерт Izdryk:LIVE.
Вірші, мантри, історії про смерть та любов, тепла лампова електроніка та холодні транзисторні одкровення. Унікальна програма від легенди української літератури Юрія Іздрика не залишить байдужим нікого.
22:30-01:00,Червоний Цепелін
Ніч поезії та музики. Поетичні перформанси Яноша Афри, Гєника Бєлякова, музична вистава Павла Коробчука та The Velvet Sun "Емі Вайнгауз. Тіло та душа".
Театрально-музичний спектакль Павла Коробчука та гурту The Velvet Sun розповідає про знайомство журналіста з британською співачкою Емі Вайнгауз у дуже складний період її життя. Це своєрідна сповідь талановитої та закоханої жінки, яка заплуталась у власних проблемах та не змогла знайти вихід.
16 червня
11:00-14:00, Бібліотека №1
Дитячі заходи "Видавництва Старого Лева": Галина Ткачук, Ірина Лазуткіна, Катерина Міхаліцина.
На вас чекає майстер-клас від Ірини Лазуткіної “Як навчитись літати на повітряній кулі” по книжці “Єнотик Бо і повітряна куля”. Маленьким читачам сподобаються дотепні та кумедні вірші від Катерини Міхаліциної на заході “Дмухавка та інші пухнасті вірші”. Квест “Історії з життя сміття” від Галини Ткачук пояснить дітям, чому потрібно піклуватися про довкілля.
12:00-12:50,Майдан Незалежності
Дискусія "Тілесність і література: особисте як політичне й текстуальне". Учасниці: Оксана Забужко, Юлія Цімафеєва, Александра Зєлінська. Модераторка: Ганна Улюра.
Тілесна автономія та свобода висловлювання: у якій точці вони сходяться? Як писати про рівність, насильство, репродуктивні права й можливості; як змінюється тональність подібних месиджів у європейських літературах і як суб'єктні жіночі голоси впливають не лише на літературний процес, а й на суспільство загалом?
13:00-13:40,Прибутковий провулок (дощовий резерв: Майдан Незалежності)
Поезія Свободи: Наталка Білоцерківець і Микола Рябчук.
"Перші в другому ряду української літератури" - так, послуговуючись цитатою з Сомерсета Моема, іронічно характеризує себе це унікальне письменницьке подружжя, в якому кожен є своєрідним, сильним і глибоким голосом свого часу, покоління, країни. Справжні європейські інтелектуали, що зуміли бути вільними в застійному СРСР й інфікували свободою наступні генерації, не так часто виступають разом, щоб можна було прогавити нагоду почути їх на нашому спільному Острові Європа.
14:00-14:50,Тераса Книгарні "Є"
Зустріч з лауреатом премії Міста літератури ЮНЕСКО Петром Яценком. Модераторка: Анастасія Левкова.
Дізнайтесь більше про Петра Яценка, романіста з великої букви, викладача креативного письма, а також людини із насправді непересічним життєвим досвідом. Його твори перекладені польською на німецькою, а за романом «Повернення придурків» навіть була поставлена однойменна вистава. Автор є лауреатом премії Міста літератури ЮНЕСКО за роман «Нечуй. Немов. Небач».
15:00-15:50,Майдан Незалежності
Панельна дискусія "Покоління-1989: література європейської свободи". Учасники: Янош Афра, Гєник Бєляков, Александра Зєлінська, Луціє Фаулерова. Модератор: Павло Коробчук.
1989 рік став доленосним у житті об'єднаної — тепер уже насправді об'єднаної Європи. Кожна з країн, якої торкнувся болючий процес прощання зі своїм соціалістичним минулим та рух назустріч самій собі, пережила і досі переживає його по-своєму. Письменники, ровесники тих подій, також відрефлексовують цей досвід, сперечаються з поколінням своїх батьків і обстоюють власну, незрідка підважену новими політичними традиціями, систему цінностей.
16:00-16:40,Сходи на Кумбарах (дощовий резерв: Майдан Незалежності)
Поетичні читання. Катерина Міхаліцина та Ірина Старовойт.
Довга пам'ять і вперте вкорінення, тонка іронія і вишукане піднесення, мозаїка і акварель - це голоси дуже різних, але по-своєму єдиних у намацуванні самоідентифікацій, кордонів країни й цілого світу львівських поеток. Іще виразніше вони прозвучать на фестивальній поетичній локації, де питомо співіснують природа й пам'ять.
17:00-17:40,Майдан Незалежності
Поділ як порозуміння: читання Міруни Влади. Модераторка: Анна Вовченко.
Поетичне як політичне і навпаки. Здається, інакше неможливо, якщо ти — молода центральноєвропейка. Сильне, чуйне, чутне та відважне письмо, яке змушує бачити в кожній людині — людину, якому довіряєш і яке заслуговує на довіру.
18:30-20:00,Садиба Львовича
Авторський вечір Оксани Забужко. Презентація книжок “І знов я влізаю в танк”, “Після третього дзвінка вхід до зали забороняється”.
“І знову я влізаю в танк” — збірка актуальної публіцистики Оксани Забужко, книга для тих, хто не уникає чесних відповідей на нагальні питання і переймається викликами, які ставить перед українцями сьогодення. “Після третього дзвінка вхід до зали забороняється” — зібрання найяскравіших зразків малої прози за три десятиліття: від маловідомих юнацьких спроб до визнаних шедеврів, перекладених багатьма мовами.
20:30-21:50,Сад Коцюбинського (дощовий резерв: Місто змістів)
Закриття фестивалю. Концерт Мар'яни Садовської "Ніч лише починається".
Програма об’єднує традиційну обрядову та експериментальну музику, а також поезію та сторітелінг під акомпанемент фортепіано та iPad. Запрошуємо на найбільш драматичний та водночас інтимний концерт музичної програми фестивалю, його заключної кульмінації та справжнього катарсису.
Партнер "літературного безвізу"